« Svibanj 2024 »

Ukupno: 205855
ŠKOLA U PRIRODI UČENICI ČETVRTIH RAZREDA U POSJETU SLAVONIJI I BARANJI
Autor: Administrator , 21. 9. 2023.

Učenici 4. razreda OŠ Ivan Duknović iz Marine, učenici područnih škola PŠ Vrsine, PŠ Blizna i PŠ Sevid, zajedno sa svojim učiteljicama, proveli su predivnih pet dana u prelijepoj našoj Slavoniji i Baranji.

Posjetili smo brojne gradove i mjesta.

Prvog dana posjetili smo gradić smješten podno mitske planine Klek – Ogulin, gdje smo bili u Ivaninoj kući bajke, prošli preko Trga kralja Tomislava, vidjeli i čuli legendu o Đulinom ponoru i pili vodu sa vrela Cesarovac.

Drugi dan, ništa manje zanimljiv, posjetili smo najveći grad u Slavoniji – Osijek. Tamo smo imali radionicu izrade skulptura od slame uz pomoć akademskog kipara Nikole Fallera. Uz pomoć lokalnog vodiča prošetali smo centrom grada, Ulicom Josipa Jurja Strossmayera, bili do osječke Tvrđe, vojarne, Crkve sv. Mihaela Arkanđela, Trga sv. Trojstva i konkatedrale sv. Petra i Pavla.

Brojne biljne i životinjske vrste vidjeli smo na močvarnom području nastalom djelovanjem rijeka Drave i Dunava – Kopačkom ritu, čije je pristanište na jezeru Sakadaš.

Treći dan posjetili smo naš najljepši grad obilježen razornim stradanjima u Domovinskom ratu koji u nama budi istodobno osjećaj tuge, ali i ponosa – Vukovar. Uz pomoć stručne osobe obišli smo središte grada, Vodotoranj – gdje nam je bio najveći izazov spuštati se stepenicama, Spomen dom Ovčaru i Muzej vučedolske kulture.

Posjetili smo Ilok – iločke podrume. Na ladanjskom imanju Principovac snimili smo nezaboravne fotografije. U večernjim satima prošetali smo Vinkovcima i doživjeli tradicionalnu vinkovačku manifestaciju – Vinkovačke jeseni.

Četvrti dan smo se divili đakovačkoj katedrali sv. Petra koju je papa sv. Ivan XXIII nazvao „najljepšom katedralom od Venecije do Istanbula“. Posjetili smo Državnu ergelu poznatu po uzgoju konja lipicanaca. Na PP Papuku obišli smo poučnu stazu u Park šumi Jankovac.

Peti – zadnji dan, u jutarnjim satima prošetali smo Vinkovcima (gdje smo bili smješteni), središnjim parkom, vidjeli spomenik banu Šokčeviću i zgradu Gradskog muzeja. Potom napustili hotel i uputili se prema Slavonskom Brodu gdje smo posjetili Dom Ivane Brlić – Mažuranić. Šetnjom uz rijeku Savu tragali smo za  Potjehom koji je tražio istinu.

Da je ovo bilo jedno nezaboravno putovanje Lijepom našom, možete vidjeti ovdje.

„ Kad si sretan i sunce za tobom žuri.“

I.B. Mažuranić

Tekst: Katarina Matković